Zadání
Nápověda
- Od řešení k řešení je různě daleko.
Postup řešení
Barvy lze převést na čísla 0-25 podle velkého čtverce. Pokud si tajenku napíšu vedle a nad čtverec (kdybych ji znal), odpovídá barva každého čtverečku vzdálenosti písmena v řádku a ve sloupci (měřeno vzdáleností v abecedě). Princip lze odhalit podle zajímavých vlastností, které jsou důsledkem řešení:
- diagonálu tvoří pouze černé čtverečky
- celý čtverec je symetrický podle této diagonály
- některé sloupce (a ze symetrie tedy i řádky) jsou shodné
- občas jsou shodné jen části řádků
Pokud odhalím, jak barevný čtverec funguje, je třeba ještě zjistit, jak se dohledat tajenky. Pomůže jediný bílý čtvereček, který odpovídá číslu 25, tedy odpovídající písmena musí být A a Z. Je třeba vyzkoušet obě možnosti (A v řádku, Z ve sloupci a naopak) nebo si tipnout, že většina písmen z abecedy je spíše blíž k A a zvolit tuto variantu. Pokud známe jedno písmeno tajenky, lze posunutím nějakého řádku o konstantu přečíst celou tajenku. Nejlépe se posouvá řádek, kde je A.
Řešení
Krahulov kostel zeď
Komentář
Jedna z vlastností této šifry je, že v každém řádku i sloupci je vepsané řešení posunuté o konstantu. Aby bylo možné šifru rychle vyluštit, musí tajenka obsahovat písmeno A. Pokud budeme barvy číslovat od 1 a ne od 0, jak se nám snaží neznačit zadání, dostaneme na tomto řádku přímo tajenku. Ve finální verzi šifry se písmeno A objevilo už na třetím místě, šifru tedy šlo vyřešit jen přepisováním barev do čísel. Původní záměr byl posunout A na nějakou vzdálenou pozici, aby toto odhalil jen ten, kdo přepíše celou matici.
Inspirací pro tuto šifru byla metoda Dot plot používaná pro porovnávání sekvencí DNA.
Diskuse k šifře
Pravda, díky za vysvětlení.
Pokud by v tajence nebylo A a Z, existuje víc možných tajenek, které by vygenerovaly stejně barevný čtverec. Jsou to rotace skutečné tajenky - kdybychom k tajence přičetli jedničku, dostaneme stejně vypadající čtverec.
Co si představujete pod "rychle vyluštit"? Podle mě by čas luštění tajenky s A byl úplně stejný jako bez A. Nebo se pletu? Změnil by se akorát jeden sloupec a jeden řádek (kdybychom si pro názornost řekli, že nahradíme A béčkem).
26 čtverečků ->abeceda A-Z do levého sloupce. Podle barvy jsme přiřadili každému čtverečku pod diagonálou příslušné písmenko (Milan se nápad vzpouzel s tím, že je to moc velká otročina). Ve 3. sloupci se najednou objevilo kostel - zed a pak i Krahulov.
Na této šifře bylo především pěkné, že jsem se podíval na rozložení černých polí, oznámil jsem tajenku a pak už jsme jen dohledávali princip.
Na této šifře bylo náramně pěkné, že po nápadu se vzdálenostmi písmen ještě vyžadovala efektivní systém doluštění - a nejlepší zkratka vedla přes řádek s bílým čtverečkem, který mohl být jen A nebo Z... :-) Povedená!
Tomáš: Nejenom to. Pokud netrefím sloupec s krajním písmenem, pak ani nestačí projít rotace, protože absolutní hodnota rozdílu to rozhazuje na obě strany. Tedy neplatí to, co je napsané v posledních dvou větách "Postupu řešení".